טיפול זוגי ומשפחתי


החיים בתקופתנו יוצרים מצבים לא פשוטים למסגרת המשפחתית:
כאנשים בוגרים, מוטלים על כתפינו עול הפרנסה, החינוך, והמנהלות היומיומיות.
בתוך זה יש לנו רצון לחיים אישיים וזוגיים ולחוויות הוריות חיוביות.
24 שעות ביממה, בד"כ לא מספיקות לכל אלו, ועדיין אנחנו עושים מאמץ ואנחנו רוצים שגם בני הזוג שלנו וילדנו יכירו במאמצינו אלו.
כהורים, אנו רוצים את הטוב ביותר עבור ילדינו. אנו שואפים לגדל ילדים שמחים ובריאים בגופם ובנפשם.
לאורך שנות גידול ילדינו, אנו נקלעים ל"צמתים" מלווי תסכולים וכאב אשר נובעים משילוב מצבים ועומס, שלנו ושל ילדנו, וכך למרות האהבה לילדינו, אנחנו נכנסים איתם לא פעם למאבקי כוח עימותים ומריבות.
כבני זוג, אנו שואפים לספק ולקבל תמיכה, הערכה ואהבה בזוגיות שלנו.
אנו רוצים שהזוגיות תהיה מקום שקט ומכיל, שיאפשר מנוחה ממשימות היום יום שלנו, בעבודה, מול הילדים, בחברה ובכלל.
אולם עומס השגרה מביא אותנו באפיסת כוחות אל התא הזוגי-  ובמקום להיות ולקבל תמיכה אנו מוצאים עצמנו לא פעם כועסים, מוכיחים, מוכחים ומצטדקים באותו מקום שהיה אמור להיות המיכל שלנו.
כילדים, אנו מבלים בחברת בני גילנו שעות רבות במסגרות חוץ ביתיות, עם מבוגרים שאינם הורינו. לכל מסגרת חוקים ודרישות משלה. לא פעם אנו זקוקים, גם אם לא במודע, לנוכחות הורית שתכיל אותנו, תחזק אותנו ותאמין ביכולות שלנו, ויחד עם זה גם תעמיד לנו גבולות שיכינו אותנו לחיים מחד ויאפשרו לנו לבחון אותם מאידך.
כמתבגרים, אנחנו בודקים מי אנחנו ומה אנחנו רוצים להיות ולעשות בחיינו. לצורך כך אנחנו מתנסים בדברים חדשים ומבלים יותר בקרב בני גילנו, מה שלא תמיד קל כי זה דורש התמודדות עם ציפיות חברתיות שלא תמיד מתאימות לנו.
בתקופה זו המבוגרים בחיינו מתייחסים אלינו בצורה מבלבלת, מצד אחד מטילים עלינו משימות ואחריות כאילו אנחנו גדולים, מצד שני מגבילים אותנו כאילו שאנו עדיין ילדים. והתחושה היא, שלמרות שזה הדבר אותו אנו צריכים, אנו לא תמיד יודעים מה מקומינו הבטוח באמת.
כבני אדם, אנו זקוקים לאהבה והכרה נטולי שיפוטיות. החוויה שאנו לא מקבלים את מה שאנחנו צריכים, או לא עומדים בציפיות הסביבה, יוצר תסכול המוביל לשיפוט עצמי שעלול לגרום לכעס וחוסר קבלה עצמית המושלכים על הסביבה.

בטיפול זוגי/ משפחתי נעשה שימוש בכלים מתוך הפסיכודרמה וה- CBT, באמצעותם ננסה ליצור "מיכל משפחתי" אשר ייתן מקום לכל חברי המשפחה ויקנה הרגשת שייכות וקבלה של המשתתפים, תוך שיתוף פעולה, נטילת אחריות, הגדרה ושמירה על חוקי הבית וההתנהלות הבין אישית במשפחה.
באמצעות ה- CBT נזהה את המחשבות והתפיסות שיש לבני הזוג/ לבני המשפחה, לגבי איך הדברים "צריכים להיות", על מנת לייצר איזון והתאמת ציפיות בתוך מציאות התא הזוגי/ משפחתי.
העבודה נעשית באמצעות חילופי תפקידים והבנת האחר ממקומו. תוך הבאת סיטואציות מתוך הבית ומחוצה לו, כמו גם אמונות, תפיסות וסיטואציות מהמשפחות הגרעיניות של בני הזוג- אשר מבהירות סיטואציות עכשיויות, בחיי הזוגיות והמשפחה.
נשתמש גם בכלים נוספים מתחומי הטיפול בהבעה ויצירה, משילוב האמנויות, על מנת לאפשר לעקוף מנגנונים מוטבעים בתוך התא המשפחתי ולאפשר לשינוי להגיע.

כמובן שטיפול שכזה, מעבר להבנות, לפתיחות ולראיה היותר רחבה במסגרת המשפחה, משפיע על התנהגויות והתנהלות גם במסגרות שמחוץ למשפחה ומשפיע על כל תחומי החיים.

כל מפגש אורך 45 דקות.